Zielona herbata – dlaczego warto włączyć ją do diety?

Herbata, podobnie jak i kawa jest najczęściej wybieranym przez nas ciepłym napojem, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Gatunków tego naparu jest wiele, jednak szczególnie zalecana pod kątem korzyści zdrowotnych jest odmiana zielona. Co takiego w sobie ma oraz jak wydobyć z niej najwięcej dobra?

Czym jest zielona herbata i skąd pochodzi?

Zielona herbata to nic innego jak suszone liście krzewu herbacianego. Dzięki temu, że listki nie są poddane procesowi fermentacji, roślina zachowuje niemal wszystkie cenne substancje. Najczęściej pozyskiwana jest z rejonów Azji, ze względu na idealne warunki sprzyjające uprawie.

Jak przygotować napar i ile filiżanek wypijać dziennie?

Przygotowanie herbaty to tak naprawdę długi i czasochłonny rytuał. Polacy przywykli do zalewania jej wrzącą wodą, co niestety pozbawia ją z wielu istotnych korzyści, a także smaku, ponieważ wrzątek wzmacnia jej goryczkę. W jaki sposób należy ją zatem przygotować? Wystarczy wsypać 1 łyżeczkę liści do filiżanki, zagotować wodę i odczekać kilka minut, aż przestygnie do temperatury 60-80 stopni. Wtedy zalać herbatę i parzyć od 1 do maksymalnie 3 minut. Tak przygotowany napój powinien mieć jasnozieloną lub wręcz żółtą barwę oraz łagodny i delikatny smak. Aby w pełni doświadczyć jej prozdrowotnych korzyści, naukowcy zalecają wypijać 3-4 filiżanek naparu dziennie.

Dlaczego warto pić zieloną herbatę?

  • Odchudza

Zielona herbata jest szczególnie polecana osobom, które są na diecie redukcyjnej, ponieważ zawarta w niej kofeina nasila spalanie tłuszczu. Ponadto napój dostarcza solidną dawkę polifenoli, które usprawniają pracę hormonów oraz wpływają na magazynowanie i uwalnianie energii, co również ma wpływ na zmniejszenie wchłaniania cukrów.

  • Dodaje energii

Dzięki substancjom o działaniu pobudzającym, mobilizuje nasz umysł i zachęca do działania. Herbata jest łagodniejsza od kawy, dlatego często stanowi jego alternatywę.

  • Chroni mózg

Herbata zielona świetnie działa również na funkcje poznawcze mózgu. Poprawia pamięć oraz wpływa korzystnie na samopoczucie. Dzięki zawartej w niej kofeinie i l-teaninie daje tzw. kopa energetycznego, co w efekcie przekłada się na chęć oraz wyższą jakość naszej pracy.

  • Zapobiega chorobom i nowotworom

Składniki aktywne znajdujące się w tym naparze obniżają poziom złego cholesterolu, podwyższając jednocześnie ten dobry, dlatego osoby regularnie pijące zieloną herbatę rzadziej cierpią na zawał serca czy choroby sercowo- naczyniowe. Ponadto zmniejsza ryzyko licznych nowotworów, w tym: raka piersi, prostaty czy jelita grubego.

  • Świeży oddech

Katechiny znajdujące się w zielonej herbacie zmniejszają rozwój bakterii w jamie ustnej, odpowiadających m.in. za próchnicę czy nieświeży oddech.

  • Poprawia odporność

Warto dodać, że związki znajdujące się w zielonej herbacie hamują namnażanie się wirusów i bakterii odpowiedzialnych za przeziębienie oraz grypę.

  • dla urody

Niewiele osób wie, że zielona herbata ma również niebagatelny wpływ na urodę. Nierzadko jest głównym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała, jednak spożywana doustnie dostarcza więcej dobra, szczególnie dla skóry. Ze względu na wysoką ilość antyoksydantów poprawia stan cery, opóźnia pojawianie się zmarszczek, a niekiedy także przebarwień. Napar wykazuje działanie moczopędnie, dlatego przyczynia się do likwidacji obrzęków, usuwając również nagromadzone toksyny z ciała. Może być skuteczny w walce z cellulitem oraz zapobiec jego powstawaniu.

Zobacz inne artykuły na blogu