smakowicie i zdrowo

dieta ketogeniczna

Komu polecana jest dieta ketogeniczna?
Dieta ketogeniczna polecana jest osobom pragnącym zmniejszyć tkankę tłuszczową redukując przy tym masę ciała. Dieta zalecana jest również przy rozmaitych schorzeniach, w celu zminimalizowania objawów chorobowych.

Co wyróżnia dietę ketogeniczną?
Dieta ketogeniczna charakteryzuje się odwróceniem piramidy żywieniowej. Spożycie węglowodanów w diecie ketogenicznej zostało zastąpione tłuszczem. Ograniczając spożycie węglowodanów do minimum wprowadza się organizm w stan ketozy, czyli następuję produkcja ciał ketonowych. Komponując dietę ketogeniczną skupiamy się na tłuszczach pochodzenia roślinnego oraz na zwiększonym spożyciu ryb, jaj, itd.

Korzyści ze stosowania diety ketogenicznej

 • spadek tkanki tłuszczowej, przez co redukcja masy ciała,
 • Obniżenie ryzyka zachorowania na choroby dietozależne.

!!! Nie każdy może stosować dietę ketogeniczną, dlatego tak ważna jest uprzednia konsultacja z dietetykiem. Występuje cześć chorób współistniejących w otyłości, gdzie wyklucza się zastosowanie diety ketogenicznej min., choroby nerek, problemy z wątrobą, z trzustką, cukrzyca.

Zasady diety ketogenicznej:

 • Zwiększone spożycie tłuszczy;
 • Wykluczenie lub ograniczenie do minimum węglowodanów;
 • Spożycie mięsa jak najmniej przetworzonego, przede wszystkim drobiu i wołowiny, a sporadycznie wieprzowiny;
 • Zalecane są tłuste ryby (łosoś, makrela, sardynki), źródło kwasów omega-3;
 • Dodawane tłuszcze to przede wszystkim oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej lniany, oleje MCT itd;
 • Dozwolone jest spożycie jaj;
 • Doskonałym zamiennikiem słodyczy i owoców w diecie keto są: orzechy włoskie, orzechy makadamia, orzechy brazylijskie, pestki dyni, siemię lniane;
 • Dozwolony jest nabiał i jego przetwory, najlepiej pełnotłuste;
 • Dozwolone napoje to: woda, kawa, herbata, napoje roślinne (migdałowe, kokosowe).

Rozkład makroskładników w diecie:

Dieta składa się z 4 prawidłowo skomponowanych posiłków. Zaproponowaliśmy kilka wariantów kalorycznych: 1000 kcal, 1200 kcal, 1500 kcal, 1800 kcal, 2000 kcal, 2200 kcal, 2500 kcal, 3000 kcal, 3500 kcal, 4000 kcal.

Chcesz żeby Twoja dieta była prawidłowo zbilansowana? Nie wiesz jak to zrobić? Skontaktuj się z Naszym dietetykiem – pomoże Ci ustalić zapotrzebowanie kaloryczne uwzględniając wszystkie czynniki.

przed
po

„Nigdy nie sądziłem, że zdrowe jedzenie może być tak smaczne. Dzięki Bon Appetit moje zdrowie uległo poprawie, miałem lepsze samopoczucie i co najważniejsze bardzo szybko schudłem.”
Janusz Marmon

Janusz od wielu lat boryka się z cukrzycą. Wiele razy próbował się zdrowo odżywiać niestety ze słabym skutkiem. Jego stan zdrowia uległ pogorszeniu. Po namowie rodziny i lekarza po raz kolejny przeszedł na dietę. Tym razem poszukał pomocy i postanowił zaufać ekspertom. Po telefonicznej konsultacji z naszym dietetykiem klinicznym zamówił dietę niskowęglowodanową. Przez okres 2 miesięcy schudł prawie 10 kg, a co najważniejsze doszło do dużej poprawy wyników badań krwi.