Woda – ile litrów należy wypić w ciągu dnia?

Nie bez powodu mówi się, że woda to życie. Człowiek składa się z niej aż w 60-70%, dlatego bez tego drogocennego płynu ludzki organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Jaki ma wpływ na nasze ciało i ile należy jej spożywać każdego dnia, aby
cieszyć się zdrowym i sprawnym ciałem?

Dlaczego woda jest tak ważna?

Ciało człowieka jest bardzo podatne na temperaturę. Gdyby nie systemy regulacyjne, woda w naszych komórkach zaczęłaby wrzeć, przekraczając normę wynoszącą 36,6 stopnia Celsjusza. Wystarczy zaledwie niewielkie przebicie tej temperatury, by człowiek odczuwał fizycznie jej negatywne skutki, a ponieważ w Polsce klimat jest szczególnie różnorodny, musimy dbać o odpowiednią ciepłotę ciała w chłodne dni oraz chronić się latem przed upałem. Gdy jest ciepło wydalamy wodę nie tylko poprzez nerki, ale również przez skórę i oddech, a im więcej jej tracimy, tym bardziej powinniśmy dbać o jej uzupełnienie. Należy zatem dbać o utrzymanie wody mniej więcej na równym poziomie. Jak to jednak zrobić, gdy nie mamy chęci na jej spożywanie?

Wpływ wody na poszczególne organy

Nasz mózg składa się w większości z wody – mieści jej w sobie około 1,5 litra! Nawodniony organ zapewnia gotowość do działania, wpływając na efektywniejszą pracę, koncentrację oraz działanie. Woda jest również ważna dla nerek – są one jednymi z najbardziej nawodnionych narządów w ludzkim ciele. Wystarczy jej niewielki ubytek, aby znacząco obniżyła ich sprawność i funkcjonowanie. Najważniejszym ich zadaniem jest filtracja oraz detoks, a te nie odbędą się bez pośrednictwa wody. Nie bez znaczenia jest również dla naszego serca oraz naczyń krwionośnych. Bez odpowiedniego nawodnienia ciśnienie krwi spada, a jej objętość znacząco maleje. Skutkami mogą być kołatanie serca czy spadek koncentracji, w najgorszym zaś razie może doprowadzić do poważnych schorzeń serca lub układu krwionośnego. Płuca również należą do mocno nawodnionego organu. Człowiek wraz z oddechem traci dziennie ok. 600 ml wody, a nawet więcej, w zależności od wilgotności oraz temperatury wydychanego powietrza.

Co ma woda do odchudzania?

Przy każdej diecie zalecane jest dbanie o odpowiednią podaż nawodnienia. Dlaczego? Ponieważ woda wypełnia żołądek, zmniejszając tym samym objętość posiłków. Dzięki temu trickowi organizm czuje się bardziej syty i pełny, a jednocześnie redukuje kaloryczność posiłków. Ponadto, przyśpiesza metabolizm, co również nie pozostaje bez znaczenia dla osób pragnących zredukować zbędną masę ciała.

Wodny trick

Gdy odczuwamy głód między posiłkami, warto sięgnąć po wodę i odczekać 10 minut. Jeśli po tym czasie wciąż czujesz się głodny, napij się kawy lub herbaty i zaczekaj kolejne 10 min. Jeżeli nic się nie zmieniło i dalej masz ochotę coś zjeść, wtedy należy spożyć porządny posiłek.

Jaką ilość wody należy pić dziennie?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ jest ona zależna od wielu czynników. Pierwszym jest pragnienie. To uczucie jest wyraźnym sygnałem od organizmu, że potrzebuje nawodnienia. Teoretycznie mówi się o wypijaniu minimum 1,5 litra wody dziennie, jednak jest to kwestia indywidualna i dla każdego porcja płynu w ciągu dnia będzie różna.

Osoby dorosłe, które są aktywne fizycznie powinny wypijać więcej wody, ponieważ sporo jej tracą podczas procesu termoregulacji. Osoby starsze również powinny wypijać jej więcej, aby utrzymać sprawność narządów na odpowiednim poziomie. Niemowlęta składają się w 75% z wody, dlatego również musza przyjmować większą ilość płynów, aby się nie odwodnić.

Oblicz zapotrzebowanie na wodę.

Istnieje pewien prosty sposób, aby dowiedzieć się, ile wody powinniśmy dziennie przyjmować. Wystarczy pomnożyć 30 ml przez masę ciała. Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, wzór jest nieco inny; wtedy należy przeliczyć 1 ml wody na każdy 1 kcal spożytego posiłku (np. jeśli spożywasz 2000 kcal dziennie, należy wypijać 2 litry wody).

Przykładowe produkty, które skutecznie nawodnią organizm, to:
– arbuz
– grejpfrut
– ogórek
– papryka
– truskawki
– brokuł

Jak pamiętać o nawadnianiu się?

Prostym sposobem jest trzymanie butelki lub szklanki z wodą w zasięgu naszego wzroku. Jeśli wychodzimy na spacer, warto również zabrać ją ze sobą do torebki czy plecaka.

Przydatne mogą okazać się też aplikacje na telefon, które informują i przypominają o nawodnieniu. Oczywiście pamiętajmy, ze nie tylko woda nawadnia organizm. To również inne napoje, takie jak: mleko, herbata, soki, koktajle czy zupy.

Którą wodę wybrać?

W sklepach czy na bilbordach reklamuje się sporo marek wód, a każda z nich zachęca do kupna właśnie jej. Po którą jednak warto sięgnąć i dlaczego?

– Staropolanka
– Muszynianka
– Piwniczanka
– Cisowianka
– Nałęczowianka

Powyższe wody zawierają najwięcej składników mineralnych, dlatego są zdecydowanie najlepszym wyborem. Ponadto są łatwo dostępne w hipermarketach czy osiedlowych sklepikach.

Kiedy najlepiej pić wodę?

Po przebudzeniu warto wypić 2 szklanki wody – to nas obudzi, oczyści organizm z nagromadzonych toksyn i doda energii na resztę dnia. Wypij też 1 szklankę przed posiłkiem – pobudzisz trawienie i zjesz nieco mniej w ciągu dnia. Jeśli się uczysz lub pracujesz – nie zapomnij o wypiciu szklanki przed, a dzięki temu lepiej się skoncentrujesz. Pijąc 2 szklanki wody przed treningiem zapewnisz sobie lepszą wydajność treningową. Szklanka wody przed kąpielą obniży twoje ciśnienie i zrelaksuje ciało, a wypita przed snem zapewni lepszą regenerację nocą.

Zobacz inne artykuły na blogu