Nie bez powodu mówi się, że woda to życie. Człowiek składa się z niej aż w 60-70%, dlatego bez tego drogocennego płynu ludzki organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Jaki ma wpływ na nasze ciało i ile należy jej spożywać każdego dnia, aby
cieszyć się zdrowym i sprawnym ciałem?
Dlaczego woda jest tak ważna?
Ciało człowieka jest bardzo podatne na temperaturę. Gdyby nie systemy regulacyjne, woda w naszych komórkach zaczęłaby wrzeć, przekraczając normę wynoszącą 36,6 stopnia Celsjusza. Wystarczy zaledwie niewielkie przebicie tej temperatury, by człowiek odczuwał fizycznie jej negatywne skutki, a ponieważ w Polsce klimat jest szczególnie różnorodny, musimy dbać o odpowiednią ciepłotę ciała w chłodne dni oraz chronić się latem przed upałem. Gdy jest ciepło wydalamy wodę nie tylko poprzez nerki, ale również przez skórę i oddech, a im więcej jej tracimy, tym bardziej powinniśmy dbać o jej uzupełnienie. Należy zatem dbać o utrzymanie wody mniej więcej na równym poziomie. Jak to jednak zrobić, gdy nie mamy chęci na jej spożywanie?
Wpływ wody na poszczególne organy
Nasz mózg składa się w większości z wody – mieści jej w sobie około 1,5 litra! Nawodniony organ zapewnia gotowość do działania, wpływając na efektywniejszą pracę, koncentrację oraz działanie. Woda jest również ważna dla nerek – są one jednymi z najbardziej nawodnionych narządów w ludzkim ciele. Wystarczy jej niewielki ubytek, aby znacząco obniżyła ich sprawność i funkcjonowanie. Najważniejszym ich zadaniem jest filtracja oraz detoks, a te nie odbędą się bez pośrednictwa wody. Nie bez znaczenia jest również dla naszego serca oraz naczyń krwionośnych. Bez odpowiedniego nawodnienia ciśnienie krwi spada, a jej objętość znacząco maleje. Skutkami mogą być kołatanie serca czy spadek koncentracji, w najgorszym zaś razie może doprowadzić do poważnych schorzeń serca lub układu krwionośnego. Płuca również należą do mocno nawodnionego organu. Człowiek wraz z oddechem traci dziennie ok. 600 ml wody, a nawet więcej, w zależności od wilgotności oraz temperatury wydychanego powietrza.