Post warzywno-owocowy, co warto wiedzieć?

Post warzywno-owocowy dr Ewy Dąbrowskiej to najpopularniejsza dieta oczyszczająca i przywracająca równowagę organizmu. Stanowi nieinwazyjną i skuteczną metodę w działaniach profilaktyczno-leczniczych w wielu jednostkach chorobowych.

Co to jest odżywianie wewnątrzkomórkowe?

Odżywianie wewnątrzkomórkowe (autofagia) to proces uruchamiany w organizmie podczas postu warzywno-owocowego. Powoduje spektakularne zmiany w organizmie w krótkim czasie. W procesie tym zwyrodniałe elementy komórek zamieniane są na glukozę, która jest niezbędna dla prawidłowej pracy mózgu i serca. Chore i zniszczone struktury poddawane są procesowi recyklingu, wspomagając proces odbudowy nowych, zdrowych komórek.

Co to jest ketoza?

Ketoza to wymuszona synteza ciał ketonowych. W stanie ketozy energia wytwarzana jest z tłuszczu zgromadzonego w komórkach ciała zamiast z cukrów. W poście organizm wchodzi w stan ketozy.

Jak przygotować się do postu?

Przygotowanie do postu jest ważnym elementem kuracji. Aby post przebiegał jak najbardziej łagodnie należy odpowiednio przygotować organizm. Samo przygotowanie powinno trwać min. 4 dni. Jednak jeśli nasz organizm potrzebuje dłuższego czasu, fazę przygotowawczą możemy przedłużyć do 14 dni. W tym czasie organizm przyzwyczai się do zdrowego odżywiania, zyskasz więcej energii i rozpoczniesz wstępne oczyszczanie organizmu. W tym etapie ważne jest odstawienie używek: papierosów, alkoholu, kawy i słodyczy.

Co to jest post warzywno-owocowy?

Post warzywno-owocowy nazywany postem (dietą) dr Dąbrowskiej to rodzaj głodówki leczniczej. Post oczyszcza organizm z nagromadzonych toksyn i spala tkankę tłuszczową trzewną, która odpowiedzialna jest za rozwój chorób cywilizacyjnych. Post wspomaga proces odnowy i regeneracji komórek, zatrzymując proces starzenia i destrukcji. Post jest również doskonałą metodą na wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Stanowi profilaktykę chorób cywilizacyjnych tj. cukrzyca, miażdżyca, otyłość. Co najważniejsze – post pobudza organizm do autoregeneracji.

Co to jest wyjście z postu?

Wyjście z postu, to okres między postem a dietą pełnowartościową. Jest szczególnie ważny ze względu na utrzymanie korzyści płynących z postu.

Co to jest post przerywany?

Post przerywany to model żywienia oparty na naprzemiennym stosowaniu w ciągu doby postu i tzw. „okna żywieniowego”, w którym spożywamy posiłki z indywidualnego planu żywieniowego. Najpopularniejszym modelem jest 16:8 czyli 16 godzin postu i 8 godzin spożywania posiłków. Post przerywany można stosować w każdej fazie postu.

Co to jest kryzys ozdrowieńczy?

W pierwszych dniach postu, kiedy organizm rozpoczyna oczyszczanie z toksyn mogą pojawić się bóle głowy oraz ogólne osłabienie świadczące o tym, iż organizm jest w stanie przejścia na odżywianie wewnętrzne. Kryzysy ozdrowieńcze najczęściej występują w postaci: bólu głowy, bólu brzucha, biegunki, bólu stawów, bezsenności, zawrotów głowy, zmian skórnych. Dolegliwości te najczęściej ustępują samoistnie.

Co oznaczają liczby, którymi posługują się osoby w trakcie postu 1/12/2?

Jest to oznaczenie przyjęte przez osoby przeprowadzające post. Pierwsza liczba określa, który to Twój dzień postu, druga wartość to ilość planowanych przez Ciebie dni postu, trzecia liczba to informacja, który raz przeprowadzasz post.

Co to jest przypominajka?

Tzw. przypominajka to jeden dzień w tygodniu, w który będziemy przeprowadzać post po zakończeniu kuracji. Regularne stosowanie przypominajki pozwala organizmowi na regularną regenerację i oczyszczanie organizmu.

Co to jest tłuszcz trzewny?

Tłuszcz trzewny to tkanka tłuszczowa pokrywająca narządy wewnętrzne. Tłuszcz trzewny uzależniony jest od diety. W trakcie postu w pierwszej kolejności atakowana jest tkanka tłuszczowa.

Co to są sirtuiny?

Sirtuiny to białka odpowiedzialne za długowieczność, aktywowane są w trakcie postu. Mają one zdolność naprawy materiału genetycznego DNA. Dzięki temu procesowi może nastąpić zwiększenie energii ATP, przybytek mitochondriów, regeneracja tkanek, cofanie się blizn, zmarszczek, zwyrodnień, zmniejszanie się guzów, wraz z przywróceniem do normy wyników badań biochemicznych, gdyż norma jest zapisana w genach.

Co to są polifenole?

Polifenole to bioaktywne związki, które posiadają zdolność aktywacji sirtiun. Warzywa i owoce stanowią bogate źródło polifenoli.

Zobacz inne artykuły na blogu